Często osoba, która dostanie z Urzędu decyzję odmowną – negatywną, zadaje sobie pytanie, czy warto się odwoływać? Oczywiście warto!
Szczególnie w sprawach o kartę pobytu. Gwarancję legalności postępowania i pracy, którą mieliśmy w toku postępowania przed Urzędem Wojewódzkim zachowujemy również na czas postępowania odwoławczego przed Szefem Urzędu ds. Cudzoziemców, co oznacza, że nie ryzykujemy tego, że nasz pobyt staje się nielegalny. Mamy za to możliwość kontynuować wcześniej rozpoczętą procedurę i uzyskać taki efekt, jaki był od początku zamierzony.
Musimy pamiętać, że Wydziały rozpatrujące sprawy Cudzoziemców z uwagi na przytłaczającą ilość spraw są narażone na popełnianie błędów. To, że urzędnik wydał Ci decyzję negatywną nie oznacza, że życzy Ci źle. Negatywna decyzja jest wynikiem błędu, często jest skutkiem dużego natłoku pracy, a większość popełnianych błędów ma charakter błędów proceduralnych.
Procedura odwoławcza to skorzystanie z uprawnienia, ponieważ możliwość rozpoznania sprawy w drugiej instancji przysługuje każdemu, niezależnie od posiadanego obywatelstwa, składając #odwołanie nie staniesz się persona non grata w urzędzie.
Podczas procedury odwoławczej możesz nie tylko wskazywać błędy proceduralne urzędu, możesz naprawić także błędy pełnomocnika lub swoje własne, jeśli takowe się pojawiły.
Organ rozpatrujący odwołanie przyjmie do sprawy dodatkowe dokumenty i argumenty oraz weźmie je pod uwagę rozpatrując sprawę.
Jeśli dostałeś negatywną decyzję i potrzebujesz pomocy w odwołaniu – zgłoś się do nas, a zrobimy wszystko, aby naprawić twoją sytuację !